Cruelty Free Sertifikası

NSO NAP 7 STANDARDI
Cruelty Free Sertifikası

Cruelty Free Sertifikası (Zulümsüz Belgesi), İntersistemteknik Belgelendirme spesifik yaşam zinciri etiketlemelerindendir.

Cruelty Free Belgesi'nde Tüketiciye sunulacak Nihai Ürünler için "Hayvanlara Zulüm Yapılmadığının ve Hayvanların Test için Kullanılmadığının Tescilidir."

Cruelty Free Sertifikası, Test Odaklı yürütülen 3. taraf bir muayene ve tescil süreci uygulaması ile gerçekleştirilmektedir.

Test odaklı yürüyen program, Akredite ve Lisanslı Laboratuvarlarımız tarafından test edilen ürünlerin tescillenmesi şeklindedir.

Cruelty Free Nedir ?

Cruelty-Free genellikle hayvanlar üzerinde test edilmemiş veya hayvandan türetilmiş bileşenler kullanılmamış ürünler veya uygulamalar ile hayvan zulmü ve istismarının olmadığı anlamına gelir. Gıda, Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri başta olmak üzere, zulüm içermeyen ürünler, kullanılan içerikler de dahil olmak üzere üretimlerinin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmemiş hayvan zulmü ve istismarının olmadığı ürünlerdir.

Giyim, yemek ve eğlence gibi terimin uygulandığı başka alanlar da vardır. Örneğin, "Cruelty Free/zulüm içermeyen" giysi, giysilerin yapımında kullanılan malzemelerin hayvanlardan elde edilmediği ve üretim sürecinin hayvanlara herhangi bir zarar vermediği anlamına gelir. "Zulümsüz/Zulüm içermeyen" gıda, ürünlerin herhangi bir hayvansal ürün içermediği, hayvanlar üzerinde test yapılmadığı ve hayvanların insanlık dışı şekillerde yetiştirilmediği veya öldürülmediği anlamına gelir.

Zulümsüz hareket, son yıllarda daha fazla insanın hayvan testleri ve hayvan sömürüsüyle ilgili etik ve çevresel kaygıların farkına varmasıyla popülerlik kazandı. Günümüzde birçok şirket artık zulüm içermeyen/Cruelty Free ürünler sunuyor ve tüketicilerin bir ürünün zulüm içermediğinden emin olmak için arayabilecekleri güvenilir sertifika ve etiket, IBI/NSO Küresel Vegan Organizasyonunun “NSO-NAP 7 Standardı Madde 2” gereğince verilmektedir.

"Zulümden arınmış" terimi etrafında bazı gri alanlar ve tartışmalar olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, bir ürün zulüm içermez olarak etiketlenebilir, ancak yine de hayvansal türevli içerikler içerebilir ve bazı şirketler, hâlâ tam olarak zulüm içermeyen olarak kabul edilmeyen alternatif test yöntemleri kullanabilir. Satın almadan önce kendi araştırmanızı yapmak ve bir ürünün iddialarını doğrulamak her zaman önemlidir. Bu konuda güvenilecek Standart, “NSO-NAP 7.2” dir.

Cruelty Free Sertifikası Nedir ?

Zulümsüz ya da Cruelty Free Sertifikası, bir ürün veya markanın hayvanlar üzerinde test yapmadığını onaylayan bir etikettir. Bu sertifikalar genellikle IBI/NSO Küresel Vegan Organizasyonundan Yetki almış, Lisanslı Kuruluşumuz ISQ Belgelendirme gibi neyin "zulümden muaf" olduğunu NSO-NAP 7 Madde 2 kriterlerince doğrulayarak tescil eden bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar tarafından verilir.

Zulümsüz olarak onaylanmak için bir şirketin, ürünlerin tedariki ve üretim süreci dahil olmak üzere, ürün geliştirmenin herhangi bir aşamasında ürünleri veya içerikleri üzerinde hayvanlar üzerinde test yapmadığına dair kanıt sunması gerekir. Şirket ayrıca, ürünlerinin belgelendirme kriterlerini karşılamaya devam etmesini sağlamak için devam eden denetimleri ve yerinde kontrolleri kabul etmelidir.

Zulümsüz/ Cruelty Free sertifikası için özel gereksinimler, NSO-NAP 7 Standardı Madde 2’ ye bağlı olarak şekillenir. Ayrıca Standart kriterimiz, şirketlerin bir güvence/uygunluk beyanı imzalamasını ve ürünlerinin ve içeriklerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğine dair kanıt sunmasını şart koşuyor. IBI/NSO Cruelty Free, şirketlerin kaynak bulma ve üretim süreçlerine ilişkin ayrıntılı bir açıklama sağlamasını zorunlu kılar ve ayrıca şirketlerin zulümsüzlük standardı kriterinin takip ettiğini doğrulamak için testler/muayeneler gerçekleştirir ve bağımsız denetimler yapabilir.

Bir ürün veya marka zulümden arınmış olarak onaylandığında ambalajında, web sitesinde veya pazarlama malzemelerinde zulümden arınmış bir Cruelty Free Logosu kullanabilir. Bu ISQ/NSO-NAP 7.2 Cruelty Free Logosu, tüketicilerin hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünleri kolayca tanımasına yardımcı olur ve şirketin etik ve zulüm içermeyen uygulamalara bağlı olduğuna dair güvence sağlar.

Ancak, hayvanlar üzerinde test yapmayan tüm şirketlerin Cruelty Free Sertifikası’ na sahip olmadığını ve tüm Cruelty Free sertifikaların ve Cruelty Free etiketlerinin aynı anlamı taşımadığını bilmek çok önemlidir. Bir satın alma işlemi yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmak ve bir şirketin zulüm içermeyen iddialarını doğrulamak için en doğru ve sağlıklı yol, Küresel ISQ/NSO-NAP 7.2 Cruelty Free Belgesi ve Cruelty Free Etiketi almaktır.